- Podrobnosti
- Uverejnené nedeľa, 21. november 2010, 18:53
Odborný časopis Hotel&Spa Management z dílny nakladatelství Economia a.s. nás oslovil s požadavkem vytvoření článku na téma klimatizace do hotelů. Rádi jsme vyhověli a článek vyšel v květnovém (pátém) čísle tohoto časopisu a my se samozřejmě podělíme o tyto informace i s Vámi. Pro zájemce - výše uvedený časopis je představen v sekci Aktuality.
Klimatizácie do hotelov,
Odborný časopis Hotel & Spa Management z dielne vydavateľstva Economia as nás oslovil s požiadavkou vytvorenie článku na tému klimatizácie do hotelov. Radi sme vyhoveli a článok vyšiel v májovom (piatom) čísle tohto časopisu a my sa samozrejme podelíme o tieto informácie aj s Vami. Pre záujemcov - vyššie uvedený časopis je predstavený v sekcii Aktuality.
Originál článku v internetovém vydání časopisu Hotel&Spa Management
Flash verze aktuálního čísla časopisu (článek na str.53.)
V lete chladí, v zime hreje
Vybavenosť hotelovej izby klimatizačnou technikou sa v súčasnej dobe stáva jedným z významných kritérií pre výber hotela. Klimatizačné systémy dostupné na trhu neponúkajú iba chladenie vzduchu, ale aj vykurovanie miestnosti.
PREVÁDZKA KLIMATIZÁCIE
V prípade značkových klimatizáciou sú oba tieto procesy sprostredkované cez systémy filtrácií, ktoré môžu mať aj antibakteriálne a antialergénne funkcie. Tým sa v miestnosti vytvára príjemná klíma a čisté a zdravé prostredie. Hoteliér, ktorý o klimatizácií uvažuje, sa navyše môže rozhodnúť buď pre kazetové, alebo kanálové jednotky. Výhodou kazetových jednotiek, ktoré sa inštalujú do podhľadov, je ideálna distribúcia vzduchu v miestnosti, pretože sa dajú umiestniť do stredu miestnosti a výfukové lamely sú do 2 alebo 4 svetových strán. S kanálovými jednotkami, skrytými v strope, sa počíta už vo fáze projektu a sú ideálne pre budovy s mnohými miestnosťami alebo halami, napr hotely či reštaurácie. V prípade, že nie je možné jednotku schovať, použijú sa konvertibilné jednotky alebo obľúbené nástenné jednotky.
DESIGN JE COOL
Konvertibilné klimatizácie sa inštalujú buď vertikálne na stenu miestnosti ako klasický radiátor, alebo horizontálne pod strop. Na stenu sa potom inštalujú jednotky nástenné, ktoré sú obľúbené v menších hoteloch či penziónoch, pretože nevyžadujú podstatné zásahy do štruktúry budov a ich cena je v porovnaní s inými typmi najnižšie. Dizajnové jednotky Art Cool zase využívajú vymeniteľný farebný panel, ktorý vďaka farebným a tvarovým vyhotovením umožní prispôsobiť svoju farbu farebnému ladenie miestnosti
Na trhu existuje rad firiem, ktoré bezplatne vykonajú zameranie, navrhnú optimálny systém klimatizácie a tiež odporučia, aký typ a počet vonkajších jednotiek použiť. Vnútorné jednotky sú prepojené pomocou izolovaného medeného potrubia a ďalšej kabeláže s vonkajšou jednotkou a škála možností je opäť široká. V prípade hotelov sa používa tzv VRV systém, ktorý umožňuje pripojenie až 64 vnútorných jednotiek na jednu vonkajšiu jednotku, pričom možnosti dĺžok potrubia a prevýšenie medzi jednotkami sú obrovské.
AKO VYBRAŤ TÚ NEJLEPŠIU KLIMATIZÁCIU DO HOTELOV
Na trhu je k dispozícii celý rad najrôznejších značiek klimatizácií. Akú si ale vybrať? Okrem kvality, ktorú zaistia obvykle renomované značky (u nás napr. LG či Daikin), je potrebné sledovať i ďalšie parametre (hodnoty v príkladoch sú uvádzané pre nástenné jednotky s výkonom cca 2,8 kW v miestnosti cca 25 m2, v iných prípadoch sa môžu hodnoty výrazne líšiť):
Hlučnosť vnútorných jednotiek. V hotelovej izbe o štandardných rozmeroch by v kľudovom režime mali dosahovať hodnôt do 25 dB, čo sa dá považovať za naozaj tiché jednotky.
Spotreba elektrickej energie. V ideálnom prípade si hotelier vyberie systém s invertorovou technológiou, ktorý oproti bežným systémom s konštantnými otáčkami využíva kompresory s premenlivou rýchlosťou otáčok. Táto technológia môže usporiť energiu až o 40%.
Účinnosť tepelného čerpadla. Drvivá väčšina kvalitných klimatizácií už štandardne obsahuje funkciu kúrenia. Kvalitu celého klimatizačného zariadenia potom ukáže teplotný rádius kompresora: klimatizácia by totiž mala kúriť aj pri vonkajších teplotách -12 až -15 °C.
Kvalitná filtrácia. V súčasnosti by mala klimatizácia prinajmenšom filtrovať prach, spóry plesní, textilné vlákna, všetky pachy, organické látky spôsobujúce pálenie očí či v krku, roztoče a chlpy z domácich zvierat. Antialergénne či antibakteriálne funkcie sú takmer samozrejmosťou.
KLIMATIZÁCIE NA DOTYK
Existuje rad možností, ako moderné klimatizačné systémy riadiť. Od základných drôtových alebo diaľkových infraovladačov cez združené ovládače s dotykovým displejom až po ovládanie až tisícich vnútorných jednotiek z jedného počítača cez internet s možnosťou týždenného plánovania teplôt, času spúšťania alebo intenzity ventilácie. Určiť cenu klimatizačného systému nie je jednoduché z dôvodu veľkého množstva variantov, všeobecne však platí, že ich výška sa za poslednú dekádu výrazne znížili, a to aj v prípade špičkových klimatizácií. Ak sa hotelier pre nejakú ponuku rozhodne, mal by si vybrať tú, ktorá ponúka riadnu záruku a rýchle odstránenie prípadných závad.
Pre časopis Hotel&Spa Management vytvoril:
Jaromír Ježek, Q-Elektrik
FOTOGALERIE